Vezetője
Galgóczi Krisztina
E-mail: Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.">gEz az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Legfrissebb:
Nemzetközi szociodráma konferencia Görögországban 2015. szeptember
A szociodráma módszer aktuális mottója: „Én az ő helyükben…és tényleg!”
A szociodráma elsősorban a szociálpszichológiára építő, a társas- és szerepviszonyokat fókuszba helyező, és ezeket fejlesztő csoportmódszer, a pszichodráma egy ága, vagy édestestvére.
Csoportok, alcsoportok közti történéseket, társas helyzetből adódó meghatározott viszonyrendszereket vizsgál dramatikus megjelenítéssel. A csoporton részt vevők a saját bőrükön, élményszerűen tapasztalhatják, hogy milyen a másik ember, csoport pozíciójában, szerepében lenni, és hogy ez a szerepcsere megváltoztathatja a saját pozícióból való cselekvést. Továbbá azt, hogy milyen külső és belső akadályai lehetnek a társadalmi párbeszéd megvalósulásának, és hogyan lehet mindevvel együtt mégis termékeny dialógust folytatni és együttműködni olyanokkal is, akikkel nem értünk egyet. Leggyakoribb felhasználási területei: speciális élethelyzetekből adódó konfliktusok, előítéletek, kisebbségi feszültségek feldolgozása, történelmi, politikai, társadalmi kérdések feldolgozása, szervezeti, hatékonysági kérdések. A szociodráma azokban az országokban honosodott meg leginkább, ahol a társadalmi és politikai rendszerváltások gyakoriak voltak (pl. Dél-Amerika). A 2. világháború után Németországban, a Dél-szláv testvérháború után, az izraeli nemzetiségi/vallási ellentétek társadalmi traumái kapcsán, valamint a társadalmi mobilitás következtében kialakuló bevándorlók, és helyi lakosok közti gyakran véres konfliktusok esetén világszerte alkalmazzák a békétlenségek rendezésére, a párbeszéd kialakítására, a csoportok közti együttműködés serkentésére, támogatására.
Rövid és hosszú távú célja a társas / társadalmi nehézségek, problémák, békétlenségek, konfliktusok, játék útján, azaz a saját és a mindenkori másik fél szerepében, pozíciójában való cselekvésen keresztül való tapasztalatszerzés, megértés, attitűdváltozás, cselekvésmódosítás.
A Magyar Pszichodráma Egyesület 2012/13-as „Én az ő helyükben…és tényleg!” szociodráma projekt rövid összefoglalója (norvég civil alap kisprojekt, közösség és szervezetfejlesztés főtémában)
Bővebben...Hírek:
Meddig tart a civil és hol kezdődik a politikai szféra? című, a Norvég Piknik keretében 2014.megrendezett szociodráma bemutatónkról két cikk jelent meg:
Te mit politizálsz - szociodráma workshop a Szocfeszten
Halmos Máté cikke az index.hu-n
Ehhez kapcsolódott a Klub Rádió Ötös című műsorában Váradi Júlia beszélgetése Kökény Veronikával.
Meghívó a Norvég Piknikre
Szociodráma hatásvizsgálat bemutatása
A szociodráma hatásvizsgálat teljes anyaga
Képek a zárórendezvényről - S. Varga Ilona - ALion fotó jóvoltából és itt meg itt is
Az "Én az ő helyükben... és tényleg!" projekt zárórendezvénye
Önkénteseket keresünk a zárórendezvényre!
Szociodráma videó a Youtube-on
Szerepcserés békéltetés - cikk a Népszabadságban
Mitől szocio a dráma, ha szociodráma?
Pályázati program: "Én az ő helyükben - és tényleg!"
Hogyan lehet...?
Szociodráma demonstráció
Megalakult a Szociodráma Munkacsoport (beszámoló a június 22-i ülésről)
A szociodráma munkacsoport alakulása
A Szociodráma Munkacsoport "Én az ő helyükben - és tényleg!" c. projektjét a Norvég Civil Támogatási Alap támogatja.