2 kiállítás, szociodráma workshop-ok, médiakampány 2025. júniásban.
Projektvezető: Horváth Kata és Pados Eszter, MPE szociodráma kiképzők
A Magyar Pszichodráma Egyesület számára kiemelten fontos, hogy a dráma módszertana ne csupán terápiás és képzési kontextusban érvényesüljön, hanem társadalmi szerepet is betöltsön – elérve olyan közösségeket, amelyek számára ezek a módszerek máshogy nem lennének hozzáférhetők.
A 2025. júniusában megvalósuló kiállítás és a hozzá kapcsolódó eseménysorozat ennek a törekvésnek része: lehetőséget teremt arra, hogy hátrányos helyzetű – köztük roma – női és fiatal közösségek saját történetei, küzdelmei és közösségi megoldásai művészi formában jelenjenek meg a nyilvánosság előtt.
A projekt egyfelől felhívja a figyelmet azokra a rendszerszintű hiányosságokra, amelyek a gyerekek biztonságos fejlődését és védelmét hivatott intézményi háttérben mutatkoznak meg. Másfelől példát mutat arra, hogyan lehet közösségi alapú, szolidaritáson alapuló megoldásokkal alternatív biztonságtereket létrehozni – különösen női közösségek erején keresztül.
Az Egyesület ebben a folyamatban nemcsak a dramatikus eszközök eljuttatását támogatja ezekhez a közösségekhez, hanem a nyilvános bemutatkozás, a láthatóság és a társadalmi párbeszéd lehetőségét is kiemelten fontosnak tartja.
2025 júniusában két kiállítással is jelentkezik a Szívhangok Alkotócsoport, amelyek középpontjában a közösségi művészet, az önkifejezés és a szociodráma módszerével végzett alkotó munka áll.
- Mindennek ellenére?! – A helytállásról
Helyszín: Klauzál6 Projekt Galéria, 1076 Budapest, Klauzál tér 6.
Nyitvatartás: 2025. június 5–30.
A kiállítás a 2016-ban Szomolyán alakult roma női közösség, a Szívhangok Társulat közel tíz éves munkáját mutatja be. A csoport megalakulása óta a szociodráma módszerére építve dolgozik (Teszáry Judithtal kezdték ezt a munkát): saját társadalmi tapasztalataikból, közös élményeikből, traumáikból kiindulva dolgoznak fel történeteket, hoznak létre művészeti alkotásokat, és vezetnek workshopokat, női csoportokat.
A kiállítás a vidéki roma nők mindennapi megküzdését, helytállását és közösségi erejét állítja fókuszba, miközben érzékenyen mutat rá azokra az intézményi és társadalmi struktúrákra is, amelyek között ezek a nők gyermekeket nevelnek és közösségeket tartanak egyben. A szociodráma módszertana nemcsak az alkotófolyamatok hátterét adja, hanem az évek során a csoport identitásának, működésének is alapját képezte.
A kiállítást a társulat tagjainak workshopjai, színházi eseményei és tárlatvezetései kísérik.
Kurátorok: Czímer Dalma (Romano Kher), Gallai Renáta (K6 Galéria)
Fotó: Csoszó Gabriella
Az alkotócsoport tagjai: Báder Renáta, Csörgőné Polgár Andrea, Horváth Barbara, Horváth Kata, Horváth Rita, Horváth Róbert, Horváth Zsanett, Juhacsek Ildikó, Kapala-Havas Maja, Lakatos Anett, Lakatos Mariann, Lakatos Rudolf, Pados Eszter, Proics Lilla, Romankovics Edit, Szabó Róza, Szitai Natália
- Mindennek ellenére!? – Barátnők
A Szívhangok Alkotócsoport kiállítási projektje kamaszlányokkal
Helyszín: Romano Kher – Budapesti Roma Művelődési Ház (Napház), 1081 Budapest, Népszínház u. 31.
Megnyitó: 2025. június 13., péntek, 17:00
Megtekinthető: június 30-ig
A kiállítás kamaszlányokkal közös munkán alapul, akik a barátság, intimitás és közösségélmény témáját dolgozták fel. A Szomolyai tini lányok – a Szívhangok női csoport támogatásával – saját kapcsolataik, élményeik és érzéseik mentén fogalmazták meg, milyen kihívásokkal, konfliktusokkal, örömökkel jár ebben az életszakaszban másokhoz kapcsolódni.
A kiállított anyagok őszinték, érzékenyek, és hiteles képet adnak a kamaszlányok világáról, miközben a közösségi feldolgozás élményén keresztül segítik a látogatót a megértésben. A projekt során a fiatalokkal végzett közös munka is szociodramatikus eszközökkel történt.
Alkotók: Balog Anett, Balog Vanessza, Csörgő Borbála, Horváth Dóri, Horváth Dzsesszika, Horváth Mirella, Horváth Letti, Oblath Liza, Rácz Rózsa Magdolna
Fotó: Csoszó Gabriella
Grafika: Szlabey Emma
Kurátor: Czímer Dalma
Segítők: Erdélyi Fatime, Horváth Kata, Pados Eszter
A két kiállítás nemcsak művészeti eseményként, hanem társadalmi és szakmai szempontból is jelentős: bemutatja, hogyan válhat a szociodráma olyan eszközzé, amely hátrányos helyzetű közösségek összetartását és láthatóságát támogatja.
A projekt hivatkozási száma: CERV-A-2023-1198
További információ: sajatszinhazregina@gmail.com