A Tanulmányi Bizottság hírei
A Tanulmányi Bizottság állásfoglalásai, határozatai
TB állásfoglalás egyidejű, két önismereti csoporttagság kérdésében (pszichodráma és/vagy más önismereti csoport) 2024. január 31.
TB állásfoglalás az egyidejű két önismeret csoporttagság kérdésében (pszichodráma és/vagy más önismereti csoport)
A Tanulmányi Bizottság minden szempontot figyelembe véve azt az álláspontot képviseli, hogy egy ember két önismereti csoportban (pl. két pszichodráma önismereti csoportban) párhuzamosan nem vehet részt.
A két csoportfolyamatban való párhuzamos részvétel a pszichoterápiás alapelvekkel ütközik. Amennyiben a csoporttag két csoportba jár, az a folyamatban lévő összes résztvevő számára veszteséggel jár (a csoporttag, a többi csoporttag, a csoport egésze, csoportvezetők).
Szakmailag és etikailag az alábbi nehézségeket okozza, ha párhuzamosan vesz részt egy ember két csoportban.
-
Szakmai-etikai szempontból a két csoportban való részvétel nem megfelelő. A csoporttér a csoporttagok számára bizalmas hely. A két csoport közös csoporttagja nem közös bizalom határral dolgozik a két csoportban. Mivel a két csoport tagjai nem ismerik egymást, az alapvető bizalmuk nem lesz meg a csoportban.
A mindkét csoportba járó csoporttag az egyik csoportból a másikba viheti a történéseket, folyamatokat, amely nagyon problematikus mindkét csoport tagjai számára. Ha valaki mindkét csoportba jár, mindkét csoport tagjai rákényszerülnek annak tudomásul vételére, hogy a csoporttérben történteket valaki egy másik csoportba beviheti, saját megélésében.
Mivel a személyes fejlődése során vélhetőleg mindkét csoport hat a mindkét csoportba járó csoporttagra, így óhatatlanul megtörténhet, hogy az adott csoportban érvényes titoktartási kötelezettségét nem tudja betartani.
-
A csoporttag azért megy pszichodráma önismereti csoportba, hogy érdemben az ő életében meglegyen a fejlődési lehetőség. A csoporttag nehezen hozzáférhető vagy hozzáférhetetlen érzelmi problémáival, melyekkel a csoportban foglalkozik, az elhárítást, ellenállást, acting-outjait azonban a csoportvezetők nem tudják követni két csoportban való részvétel esetén.
Terápiás osztályokon, ha kétféle módszert használó folyamatban vesz részt valaki, ott a csoportvezetők megbeszélik a különböző folyamatokban való történéseket minden egyes alkalom között. A kétféle módszer párhuzamos alkalmazásának indokoltsága az, hogy hatásukkal kiegészítik egymást (nem két azonos módszerű folyamat). A módszerek és folyamatok meghatározása a terápiás folyamatban a terapeuták közösen megbeszélt döntésén alapul.
Két párhuzamos önismereti csoportban a csoporttag folyamata nem követhető, mivel a vezetői nincsenek rendszeres munkakapcsolatban, és nem közösen határoznak a csoportfolyamatok alakításáról.
-
Könnyen kialakulhat párhuzamos csoportokban való részvétel esetén a csoportvezetőkkel kapcsolatban egy leértékelő vagy idealizáló nézőpont. Hogy ez mit jelent a csoporttag áttétele szempontjából, belső munkája szempontjából, az teljesen követhetetlen.
-
Ha az egyik csoportvezető belekérdez az egyén másik csoportba tartozó munkájába, akkor könnyen kialakul a nehezen kezelhető, kibújásra késztető problémákkal való szembenézés elhárítása. A csoporttag könnyen mondhatja, hogy majd a másik csoportban foglalkozik az adott témával. Ezt a csoportvezetők nem tudják követni. Felmerülhet a hasítás kérdése is.
-
A csoporttag az egyik csoportban más szerepben van, mint a másikban. A szerepfejlődése két csoportban megy végbe. Ha a csoportvezetők csak a felét látják ennek, akkor nem látják az ok-okozatokat, és így az intervenciójuk bizonytalan lesz. A csoporttag szerepfejlődését így nem tudják kellően támogatni. Ha a két csoport vezetői között konzultációs kötelezettség lenne, az segítene, de a csoportvezető saját felelőssége, minőségbiztosítása így is sérülne.
A Tanulmányi Bizottság felhívja a csoportvezetők figyelmét annak fontosságára, hogy az első interjún a jelentkezők minden korábbi és jelenleg futó önismereti folyamatára rá kell kérdezni, és a csoportba kerülése előtt tisztázni szükséges, hogy egyszerre egy önismereti folyamatban vehet részt a csoporttag, amely az általa választott pszichodráma önismereti csoport. Amennyiben valakinek az életében – pl. krízis miatt – szükségessé válik az egyéni terápia, azt a csoportvezetők egyetértésével kezdi meg. Ebben az esetben a csoporttitok azért nem sérül, mert az egyéni terápiát vezető klinikai szakpszichológust/ pszichoterapeutát is köti a szakmai (jogi konzekvenciájú) titoktartás, és egy emberként a tudomására jutott esetleges csoporttitokkal nem tud visszaélni.
2024. január 31.
TB határozat a felsőfokú pszichodráma képzésbe beszámítható krízis workshopokról (2023. december 1.)
A Tanulmányi Bizottság 2023. november 29-i határozata:
2023. december 1-jétől a pszichodráma felsőfokú képzésbe beszámítható krízis workshopot csak klinikai szakpszichológus, pszichiáter vagy pszichoterapeuta végzettségű kiképző tarthat.
TB határozat a kiképző aspiránsokról (2023. április 19.)
A Tanulmányi Bizottság 2023. április 19-i határozata:
Csak olyan kiképző adhat ajánlást, aki már legalább 3 éve aktív kiképző és saját jogon már az adott képzési szinten (asszisztensi vagy felsőfokú) 1 sikeres vizsgával lezárt képző csoportot vezetett. A következő azonos szintű képző csoportot vezetheti kiképző aspiránssal úgy, hogy ajánlást ad neki.
A Tanulmányi Bizottság a következő Képzési Rend módosításnál a határozatot bevezeti a szabályzatba.
Csoportos szupervízióról való hiányzás pótlása (felsőfokú képzésben)
Gyakorló csoport, egyéni szupervízió, csoportos szupervízió bejelentése
A Tanulmányi Bizottság 2022. március 22-től kéri a felsőfokú képzésben résztvevőket, hogy az egyesület felé jelentsék be:
- a felsőfokú képzés részeként indított gyakorló csoportokat (csoportvezetők bejelentését várjuk a csoport indulásakor ezen az űrlapon: MPE felsőfokú képzésbe járók vizsgacsoportjának bejelentése)
- a csoportos szupervíziókat (szupervízor bejelentését várjuk ezen az űrlapon: MPE csoportos szupervízió bejelentése)
- az egyéni szupervíziókat (szupervízor bejelentését várjuk ezen az űrlapon: MPE egyéni szupervízió bejelentése).
Írásbeli vizsga a pszichodráma asszisztensi képzés végén
A Tanulmányi Bizottság a pszichodráma asszisztensi vizsga során az elméleti felkészültség felmérését a szóbeli vizsga előtt írásbeli teszttel értékeli.
A továbbiakban a pszichodráma asszisztensi záróvizsga két részből áll, írásbeli és szóbeli szakaszból.
Az írásbeli vizsga egy a pszichodráma elméletből, pszichopatológiából, fejlődéslélektanból és etikai kérdésekből áll. A vizsga egy összesen 30 kérdést tartalmazó teszt, melynek
sikeres teljesítése szükséges ahhoz, hogy a szóbeli vizsgát megkezdje a hallgató.
Az írásbeli vizsga sikertelensége esetén a szóbeli vizsgát nem kezdheti meg a hallgató, a pszichodráma asszisztensi vizsgát 1 éven belül meg kell ismételnie.
A tesztkérdéseket a Tanulmányi Bizottság állítja össze a rendelkezésére álló kérdéssorból. A pszichodráma asszisztensi záróvizsga írásbeli részének kérdéssora a www.pszichodrama.hu oldalon lesz elérhető.
Az írásbeli vizsgára 30 perc áll rendelkezésre. A teszt eredményét (megfelelt/nem felelt meg) a vizsgabizottság a szóbeli vizsga előtt ismerteti.
A Tanulmányi Bizottság határozata alapján a 2022. június 13. után induló pszichodráma asszisztensi képzések záróvizsgája során írásbeli vizsgát is kell tenniük a hallgatóknak.
Covid miatti hiányzások óraszáma
A Tanulmányi Bizottság azoknál a pszichodráma önismereti csoportoknál, amelyek a Covid alatt zajlottak, az alábbiak szerinti hiányzást elfogadja:
- 250 órás önismereti csoport esetén 30 óra hiányzás elfogadható
- 150 órás önismereti csoport esetén 20 óra hiányzás elfogadható.
Minden más csoportra a Képzési Rendben leírt, maximum 10% hiányzás vonatkozik.
Covid alatt zajlott csoportnak számít az a csoport, amelynek időtartama beleesik a koronavírus időszakába, a vírushelyzet kezdetétől számított másfél évvel.
A hibrid csoportokat a Tanulmányi Bizottság nem támogatja, mert a csoportok nagy részének nincs lehetősége olyan technikai felszerelést használni, amivel nem kell állandóan a technikára figyelni. A hibrid csoportban az is bonyolítja a helyzetet, hogy online csoportnak vagy személyesnek számítható-e be.
A csoportokat személyesen kell lezárni, ha azon nincs ott a csoporttag, akkor az hiányzásnak számít.
Határozat az online csoportok beszámíthatóságáról 2021. június 30-ig
Kedves Pszichodráma Vezetők, Kiképzők!
Értesítelek benneteket, hogy a TB március 24-én az alábbi határozatokat hozta:
– meghosszabbította az online csoporttartás lehetőségét 2021 június 30-ig.
– Továbbra is havi 10 óra tartható ily módon, valamint a csoport tartására vonatkozó többi szabály (max. a teljes óraszám 50%-a lehet online; a csoport első 10 órája és csoportzárás személyesen kell hogy legyen; csak az vezethet csoportot, aki 2×3 óra sajátélményű csoporton részt vett; bejelentési kötelezettség ezen az űrlapon) érvényben van.
– Egyértelművé tette határozatban a TB azt is, hogy minden csoporthoz (a képző csoportok elméleti óráihoz, ha ott játék van, a workshophoz és a szupervízióhoz is) a vezetőknek teljesíteni kell a 2×3 óra sajátélmény csoportot.
– Határoztunk abban is, hogy lehetőség van arra, hogy online workshopot szervezzenek a kiképzők ez idő alatt, azonban max. 2×10 óra online workshop számítható be a képzésbe.
A részletes aktuális szabályozást megtaláljátok a honlapon.
Mindenkinek jó munkát, kitartást ebben a nehéz időszakban és nem utolsó sorban jó egészséget kívánok!
Üdvözlettel:
Dr. Rapcsányi Éva
TB elnök
A Tanulmányi Bizottság levele a csoportvezetőkhöz (2021. március 22.)
Kedves Pszichodráma Kiképző, Szupervízor és Vezető Kollégák!
A Covid-járvány miatt kialakult elmúlt és sajnos még valószínűleg a következő (remélem rövid) időszak nehéz helyzet elé állít mindannyiunkat. Tudom, hogy mindenki mielőbb szeretne dolgozni, továbbvinni, befejezni a csoportjait, és a munkájáért megkapni a megfelelő juttatást.
Az elmúlt időszakban néhány kérdés és jelzés érkezett a TB-hez, ami azt feltételezi, hogy nem mindenki tartja be a TB határozatait, és ezzel elbizonytalanítja a csoporttagokat, asszisztenseket. Ezen kérdések alapján szeretném néhány pontra felhívni a figyelmeteket:
– a holding csoport nem számít be a teljesített óraszámba, ezekért az órákért díjazás nem kérhető (utólagos fizetéssel sem)
– Online csoport tartásának feltétele, hogy az MPE szervezésében tartott 2 online workshopon kell részt venni, melyet az online munkacsoport tagjai ingyen tartanak. Az online csoportvezetésre jogosultak névsora megtalálható a honlapon.
– Online csoport tartására csak pszichodráma vezetőknek vagy pszichodráma pszichoterapeutáknak van lehetősége. Online pszichodráma csoportot 2 asszisztens nem tarthat, csak holdingot, még a szupervízor javaslatára sem.
– Havonta maximum 10 óra tartható online a krízis helyzet fennállása alatt – ez a képzőcsoportokra is érvényes.
– Az online tartott alkalmakat be kell jelenteni, erre most már találtok a honlapon megfelelő nyomtatványt.
Kérlek benneteket olvassátok el újra az online munkára vonatkozó szabályozást és tartsátok be!
Kérem ezt azért is, mert a romló Covid helyzet miatt a március 31-ig érvénybe lévő szabályokon a következő TB ülésen valószínű, hogy némi változtatást fogunk tenni így fontos, hogy naprakészek legyetek.
Kitartást kívánok a munkátokhoz!
Pszichodramatikus üdvözlettel:
Dr. Rapcsányi Éva
TB elnök
Baják Gábor
elnök
2021. március 22.
Online csoportalkalmak beszámíthatósága 2021. március 31-ig
A Tanulmányi Bizottság határozata az online csoportok beszámíthatóságáról 2021. március 31-ig
A Tanulmányi Bizottság a december 31-ig érvényes átmeneti rendelkezését a rendkívüli járványügyi helyzetre való tekintettel meghosszabbítja 2021. március 31-ig.
November 11-től a kormány korlátozó intézkedéseinek feloldásáig a személyes jelenlétű csoportozás nem számítható be az óraszámba.
A pszichodráma önismereti csoportoknál a korábbi határozatban foglaltak érvényesek az alábbi kiegészítésekkel
- Csak olyan futó csoportokban lehetséges online munka, ahol minimum 10 óra élő csoportalkalom volt már korábban, online nem indíthat senki pszichodráma önismereti csoportot.
- Január 1-jétől az online pszichodráma csoport óraszáma: március 31-ig maximum 30 óra, tehát október 1-jétől március 31-ig maximum 60 óra, de legfeljebb a csoport óraszámának 50%-a. Havonta maximum 10 óra lehet az online csoportalkalom, a csoportvezetők által meghatározott bontásban (lehet 1×10 óra, de lehet 2×5 óra is).
- A 2021. január 1. és 2021. március 31. között megtartott maximum 30 óra online pszichodráma önismeret beszámítható a csoportfolyamat összóraszámába.
A korábbi határozat alapján továbbra is érvényes szabályok:
- A COVID járvány idején, kényszerhelyzetben a két csoportvezető döntése alapján, a csoporttal való egyeztetést és újraszerződést követően lehet online csoportmunkát végezni.
- Az online csoportalkalmakat az egyesületbe be kell jelenteni legkésőbb az online csoportalom napján, még a csoport előtt, minden online alkalomra vonatkozóan külön (ezen az űrlapon).
- Azok a csoportvezetők dolgozhatnak online térben a csoportjukkal, akik legalább 2×3 óra saját élményben vettek részt, az Egyesület szervezésében. A sajátélményű workshopon egyszerre 20 fő vehet részt.
- A csoport vezetői közül az egyik vezetőnek kell online sajátélményben részt venni, de ajánlott mindkét vezető részvétele online sajátélmény csoporton.
- Aki nem vesz részt az Egyesület által szervezett saját élményű workshopokon, az online térben csak holding munkát végezzen (amely nem számít be az óraszámba és amely után óradíj nem kérhető).
- Az Egyesület Online Munkacsoportja vállalja, hogy a saját élmény megszerzését ingyenesen biztosítja a kollégák számára.
- Az engedélyezett 30 óráért 30 óra díját kérheti el a csoportvezető.
- Amennyiben két pszichodráma asszisztens vezet vizsgacsoportot a felsőfokú képzés részeként, online csak holding munkát végezzenek.
- Javasoljuk, hogy ha a csoportzárás online történne, a feloldás után legyen egy személyes alkalom a csoport számára.
A Tanulmányi Bizottság a kiképző csoportok online óraszámának beszámításáról szóló határozata, az óraszámok megmelésével:
- A folyamatban lévő kiképző csoportoknál a csoportvezetők döntése alapján, a csoporttal való egyezetést és újraszerződést követően lehet online csoportmunkát végezni.
- Az online csoportalkalmakat az egyesületbe be kell jelenteni legkésőbb az online csoportalkalom napján, még a csoport előtt, minden online alkalomra vonatkozóan külön (a pszichodrama@chello.hu címre pozíciószámmal és a napi online óraszámmal).
- A folyamatban lévő kiképző csoportoknál az alábbi óraszámokat lehet online alkalmakból maximum beszámítani a csoport összóraszámába a 2021. március 31-ig tartó időszakban:
- Pszichodráma felsőfokú képzés:
- Elmélet: 50 óra elmélet esetén 50 óra. 90 óra elmélet esetén 70 óra.
- Csoportos szupervízió (min. 70 óra): 70 órából 50 óra számítható be, a záró alkalom legyen élőben megtartva.
- Egyéni szupervízió (min. 20 óra): 20 órából 16 óra számítható be.
- Gyermekpszichodráma asszisztensi csoport:
- Elmélet: 50 órából 50 óra.
- Csoportos vezetői gyakorlat: 20 órából 20 óra
- Gyermekpszichodráma felsőfokú csoport:
- Elmélet: 50 órából 50 óra
- Csoportos szupervízió: 30 órából 30 óra.
- A pszichodráma asszisztensi csoportból továbbra is 50 óra számítható be az elméletből.
- Pszichodráma felsőfokú képzés:
- Kiképző csoportok nem indíthatóak online.
Az Online Munkacsoport sajátélményű workshopjai elérhetőek a www.pszichodrama.hu oldalon.
Dr. Rapcsányi Éva
a Tanulmányi Bizottság elnöke
Budapest, 2020. november 10
Állásfoglalás az online csoportalkalmak beszámíthatóságáról (2020. április 6.)
Kedves Tagtársunk!
Többen fordultatok a Tanulmányi Bizottsághoz azzal kérdéssel, hogy az online megtartott csoportfoglalkozások beszámíthatóak-e a csoportfolyamat óraszámába.
A Tanulmányi Bizottság megtárgyalta a kérdést és a következő állásfoglalást alakította ki:
- a koronavírus járvány nagyon nehéz helyzetbe hozta a csoporttagokat és a csoportvezetőket egyaránt. Bizonyára vannak a csoportokban olyan tagok is, akiknek ez a helyzet plusz szorongást okoz, tartanak a vírus okozta problémáktól, vagy nehezen viselik a bezártságot. Ez a helyzet indokolttá teszi, hogy ezeknek a tagoknak online támogatást ajánlunk fel aminek a célja a szorongásmenedzsment, ami természetesen a kliens és a csoportvezető között működik, illetve amennyiben ez szükséges tovább kell küldeni olyan kollégához akinek krízisellátáshoz jogosultsága, illetve ebben gyakorlata is van.
- mindannyian egyetértettünk abban, hogy online a csoportban a holding funkciót tartjuk lehetségesnek, ahol nem a feltárás, hanem a támogatás, a megtartás a cél. Fontosnak tartjuk, hogy ezen a módon nem cél, hogy mélyre menjünk, amit egyébként fontosnak tartunk a pszichodrámában.
- nem technikailag tartjuk lehetetlennek az online pszichodrámát, hanem azt gondoljuk veszélyesnek, hogy a csoportvezető nincs jelen, nem tud fizikailag beavatkozni amikor kell, s ennek szükségessége sem mindig látható előre, néha olyan hirtelen jön létre a regresszió, vagy robban be egy korai traumatikus élmény, amivel online keretek között nem lehet bánni.
- a FEPTO ajánlása is az egyéni szorongáscsökkentő beavatkozás.
A fentiek alapján a TB egyértelmű véleménye, hogy online csak holding funkcióval tartható pszichodráma csoport, és az nem számítható be a csoportóraszámba.
Véleményünk szerint az is meggondolandó, hogy ezért milyen díjat kérjen, kérjen-e díjat a csoportvezető.
Más megítélés alá esik az egyéni és a csoportos szupervízió, amelyek módszertanilag is működőképesek online. Mivel azonban nincsenek jelenleg futó csoportok, a szupervízióban megtárgyalt esetek és kérdések csak korábban felmerült témákra vonatkozhatnak. Ennek értelmében a felsőfokú képzésben előírt egyéni és csoportos szupervíziós órának legfeljebb az egyharmada lehet online formában végzett.
Rapcsányi Éva
TB elnök
2020. április 6.
BA diploma, mint a képzés feltétele
A Tanulmányi Bizottság a továbbiakban csak Magyarországon szerzett, vagy Magyarországon honosított, legalább BA szintű diplomát fogad el a képzés feltételeként.
Állásfoglalás a módszertisztaságról
A Tanulmányi Bizottság a Kiképzők Tanácsával történt megbeszélés után állásfoglalást dolgozott ki a módszertisztaság témakörében.
150/250 órás önismereti csoport
A Tanulmányi Bizottság álláspontja, hogy az önismereti (sajátélményű) csoportok biztonságos működéséhez szükséges a keretek megfelelő megállapítása, többek között a csoport időkeretének előzetes rögzítése. Ezek szerint egy csoport a meghirdetésekor vagy pl. 150, vagy pl. 250 óra hosszúságú, nem lehet egyazon csoportot úgy indítani, hirdetni, hogy egyszerre legyen kétféle, a konkrét jelentkezők igényei szerint. A pszichoterápiás alapelvek is alátámasztják ezt, és Képzési Rendünk szerint is lezárt csoportfolyamatra van szükség minden résztvevő számára.
Kötelező témájú workshopok meghirdetése és beszámíthtósága
A Tanulmányi Bizottság álláspontja, hogy a kötelező témájú workshopok témáját (klinikai vagy csoportdinamikai vagy krízis) a meghirdetéskor meg kell adni és a részvétel ebben az egy, adekvát témában számítható be.
Jelölt címek használata (pl. pszichodráma vezető jelölt)
A TB nem támogatja a klinikai szakpszichológus jelölt, pszichodráma pszichoterapeuta jelölt, pszichodráma vezető bármilyen egyéb jelölt cím használatát.
A TB nem engedélyezi a pszichodrámán belül a jelölt kifejezés használatát (pd vezető jelölt stb.). A korrekt tájékoztatás helyett ez megtévesztő lehet.
2017. január
Módszertisztaság
A Tanulmányi Bizottság állásfoglalása
A Tanulmányi Bizottság a Kiképzők Tanácsával történt megbeszélés után állásfoglalást dolgozott ki a módszertisztaság témakörében.
Ajánlott irodalom
Ajánlott irodalom a képzéseinkhez
Örömmel tudatjuk, hogy június végére elkészült a pszichodráma ajánlott irodalom jegyzéke. A jegyzék összeállításában a kiképzők és a Tanulmányi Bizottság tagjai is aktívan részt vettek. Elérhető az Ajánlott irodalom menüpont alatt.
Továbbra is várjuk az új, értékes, fontos pszichodráma szakirodalmak ajánlását, melynek jegyzékbe kerüléséről a Tanulmányi Bizottság dönt (a listát folyamatosan aktualizáljuk).
- június 27.
Kötelező irodalom
Kötelező irodalom a képzéseinkhez
Örömmel adjuk hírül, hogy június végére elkészültek a kötelező irodalom jegyzékek. A pszichodráma irodalomjegyzék összeállításában több lépcsőben a kiképzők vettek részt. A bibliodráma és gyermekdráma szakirodalmat a specializációk kiképzői dolgozták ki. A szakirodalmi listák elérhetők honlapunk Kötelező irodalom menüpontja alatt.
Ajánljuk ezt a listát mindazon csoportoknak, amelyekben már folyik a képzés.
Kötelező jelleggel a 2015. július 1-je után induló csoportokban vezetjük be.
- június 30.
A Tanulmányi Bizottság hirdetménye gyermekdráma címekről (2010. május 31-ig)
A Tanulmányi Bizottság hirdetménye (2007)
Workshopok beszámíthatósága a pszichodráma képzésbe
Workshopok beszámíthatósága a pszichodráma képzésbe (2015.április)
A Tanulmányi Bizottsághoz számos kérés érkezik különféle, a Képzési Rendtől eltérő workshopok beszámíthatóságával kapcsolatban.
Ezért részletesen foglalkoztunk a kérdéssel. A kialakult helyzetben a TB álláspontja, hogy nem tér el attól a KR-ben szereplő feltételtől, hogy csak kiképzők workshopjait fogadja el a képzés részeként. A bibliodráma és a gyermekdráma workshopok esetén értelemszerűen bibliodráma, illetve gyermekdráma kiképző workshopjai számítanak be. Természetesen workshopokat hirdethetnek és vezethetnek megfelelő végzettséggel mások is.
A TB lehetőséget biztosít a képzésben lévők számára, hogy a nem kötelezően előírt témájú workshopok terhére (40 óra) az alábbi
típusú workshopokat típusonként maximum 10 órában beszámíttathassák a pszichodráma felsőfok részeként: hazai és külföldi
pszichodráma kongresszusok, bibliodráma, gyermekdráma workshpok, külföldi kiképző által vezetett workshopok.
A korábban lezajlott és igazolt, egyedi kérelemre hozott TB döntések alapján besorolt workshopok természetesen érvényesek.
Kötelező workshopok meghirdetése és beszámíthatósága
Kötelező workshopok meghirdetése és beszámíthatósága
A Tanulmányi Bizottság álláspontja, hogy a kötelező workshopok témáját (klinikai vagy csoportdinamikai vagy krízis) a meghirdetéskor meg kell adni és a részvétel ebben az egy, adekvát témában számítható be.
2015.