MPE Magyar Iskola Munkacsoport

A munkacsoport alapítói:

Mérei Zsuzsa, Pajor András, Vikár András

 

Rövid elméleti háttér:

Hazánkban a pszichodráma egyedi és sajátos fejlődésen ment keresztül. Mérei Ferenc és munkatársai önállóan dolgozták ki a pszichodráma módszert azzal együtt, hogy Moreno személyes látogatása és írásai szerepet játszottak a munka elindításában. Erős hangsúlyt kapott a szociálpszichológiai megközelítés, aminek külön “politikai” szerepe is volt. A központilag irányított társadalmi értékkrenddel szemben fókuszba helyeződött a kiscsoportok szerepe, mely eltérő értékeket képviselhetett, referencia csoportként szolgálhatott, és az “együttes élmény” segítségével az individuális személyiségfejlődést helyezte a középpontba. Ez utóbbi lényegében elkülöníti a szociodrámától, mely hasonló indíttatásból, poltikailag diktatórikusan irányított államokban, pl. Dél-Amerikában indult virágzó fejlődésnek. A Mérei féle csoport-centrikus pszichodráma fejlődésének indulásában szerepet kapott Jan Malewski lengyel pszichoanalitikus Magyarországon tartott pszichodráma képzése valamint a francia pszichoanalitikus iskola hagyományai, melyek Erdélyi Ildikó közvetítésével kerültek be a hazai pszichodráma kialakuláásának kezdeti fázisába.

Mindeközben a második világháború után gyakorlatilag illegalitásba szorult pszichoterápia, elsősorban pszichoanalitikus terápia is kezdett újra teret kapni az 1970-es években a “Budapesti Iskola” hagyományaira alapozva. A “Budapesti Iskola” (Ferenczy Sándor, Bálint Mihály, Hermann Imre…., és tanítványaik) analitikus szemlélete az illegalitás ideje alatt sem csak kizárólag a magánlakásokon tartott analízisek és hétvégi szemináriumok szűk keretében volt jelen, hanem széles körben átitatta a szakmai köztudatot, gondolkodást, konkrétan megjelent a pedagógus, gyógypedagógus képzésben, szorosan összekapcsolódott a legkorszerűbb fejlődéslélektani ismeretekkel, végig jelen volt a gondozónők, a szülésznők képzésétől kezdve az orvosképzésben, és az 50-es évektől a Gyógypedagógiai Főiskola keretei közé szorult, majd újraindult pszichológus képzésben. Ezeknek köszönhetően nem csak a szűkebb szakmai közéletben, de az egész társadalmi gondolkodásban jelen maradtak, és hatással voltak ezek az ismeretek. Természetesen mélyen átitatták a pszichodráma fejlődését is, nem csak a csoportcentrikus pszichodrámáét, hanem a 80-as években hazánkba érkezett protagonista centrikus pszichodrámát is. A hazai pszichodrámában nagy hangsúlyt kapnak a csoporton belüli dinamikai follyamatok, és tapasztalatunk szerint bármilyen elméleti alapról is építkeznek a szakemberek, gondolkodásukban, munkamódjukban megjelennek az anaitikus-, dinamikus szemlélet elemei, nem egyszer fogalmi struktúrái is.

A munkacsoport célja:

A fentiek vizsgálata, kutatása, megfogalmazása, tudatos használata a gyakorlatban. A hazai specialitások konkrét körvonalazásának, pontosításának közreadása tanulmányokban, szakmai fórumokon, a képzésekben. Ezeket tudatosabbá szeretnénk tenni a hazai dramatistáknak, és szeretnénk tudatosítani, ismertté tenni a világ dramatistái számára is, mert azt gondoljuk, ez tényleg egyedi és szakmailag igazi érték.

A munkacsoporthoz csatlakozni lehet a munkacsoport tagjainak több mint ötven százalékos egyetértésével a következő email címen: avikar57@gmail.com.
A munkacsoport működtetése és a kapcsolattartás elsősorban internetes, tekintettel a földrajzi távolságokra.